NewsNews

Walentynkowa kolaudacja organów

2012-02-21 08:47

1

2

3

4

5

6

7

Życiorysy wykonawców

W szczególny sposób „Ars Organum” świętował tegoroczne walentynki. W dniu 14 lutego br. wszyscy pracownicy Zakładu oraz ich przyjaciele przybyli do kościoła św. Walentego w Obrze, gdzie wspólnie uczestniczyli we mszy św. odpustowej oraz wzięli udział w kolaudacji organów połączonej z koncertem organowym.

 

Pretekstem do zorganizowania w tym dniu przez ojca proboszcza Tadeusza Kala wraz z organistą, Krzysztofem Tomiakiem, kolaudacyjnego wydarzenia był fakt oddania przez „Ars Organum” do użytku odrestaurowanych organów kościoła w Obrze. Prace restauratorsko-konserwatorskie trwały prawie 4 miesiące. Ich przebieg szczegółowo opisaliśmy w zakładce
Galeria realizacji (opis dostępny tutaj). Wyjątkowo wdzięczny (z uwagi na wielkość i brzmienie) instrument, którego restauracja przyniosła nam wiele zawodowej satysfakcji, ubogaci teraz liturgię w Obrze. Mieliśmy okazję tego doświadczyć podczas mszy odpustowej.

 

Po liturgii dane nam było zaprezentować wykonaną przez siebie pracę oraz końcowe dzieło. Właściciel „Ars Organum” nie byłby sobą, gdyby przy okazji - wywoławszy w kolejności Krzysztofa Waligórskiego, Dawida Sierko, Pawła Wersockiego, Staszka Soję oraz Sebastiana Tomczyka - nie przedstawił zebranej w kościele św. Walentego publiczności swych współpracowników – autorów poszczególnych etapów prac restauratorskich. Pracom tym poświęcona została prezentacja multimedialna, mająca na celu przybliżenie problematyki budownictwa organowego oraz specyfiki organów w Obrze. Przy okazji do rąk publiczności powędrowały metalowe i drewniane piszczałki, próbki stopu organowego, skóry i kości wołowej. Wszystko po to, by przybliżyć specyfikę organmistrzostwa. Ponieważ jednak głównym bohaterem dnia były organy kościoła św. Walentego, one to właśnie przejęły we władanie pozostałą część wieczoru.

 

Zapoznanie słuchaczy z „nowym” brzmieniem odrestaurowanego instrumentu odbyło się poprzez prezentację poszczególnych jego głosów na tle historii o rodzinie, opowiedzianej przez Adama Olejnika. Każdy głos - odrębny członek rodziny - dźwięcznie prezentowany był przez Leszka Knoppa, organistę sulechowskiej parafii Podwyższenia Krzyża Św. Bogactwo brzmieniowe i możliwości organów w Obrze oraz – przede wszystkim - dobrą i piękną muzykę publiczność miała okazję wysłuchać na zakończenie uroczystości, podczas koncertu organowego. Do instrumentu zasiedli w kolejności Leszek Knopp, następnie Adam Męczywór. Dwa ostatnie utwory zabrzmiały z towarzyszeniem trąbki, którą z wirtuozerią zaprezentował Adam Gołemberski. (Zachęcamy do zapoznania się z życiorysami wykonawców).

 

Przyjacielska atmosfera wydarzenia oraz nasi goście-przyjaciele są największą wartością tego przedsięwzięcia. Składamy Wam serdeczne podziękowania za obecność i wsparcie duchowe. Ojcu proboszczowi, Tadeuszowi Kalowi oraz organiście, panu Krzysztofowi Tomiakowi serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość oraz głębokie zrozumienie dla spraw muzyki, organów i organmistrzostwa.Lubuski Reginalny Program Operacyjny Niniejsza strona powstała w wyniku realizacji projektu Być liderem - budowa przewagi konkurencyjnej Zakładu Organmistrzowskiego "Ars Organum" poprzez modernizację i rozbudowę parku maszynowego, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013


Lubuski Szlak Organowy - inauguracja

października 2012 r.

Zapraszamy na inaugurację nowego szlaku turystyczno-kulturowego