NewsNews

Europejskie Dni Dziedzictwa 2010 w Głoguszu

2010-09-09 22:28

ARS ORGANUM współorganizatorem obchodów europejskiego święta ochrony zabytków

Adam Olejnik, organmistrz

Andrzej Bukowicz, witrażysta

Intonatorownia

Krótkie konsultacje organmistrzowskie

 

Od 18 lat wrzesień jest europejskim miesiącem ochrony zabytków. Polskim koordynatorem uroczystości jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

 

25 września 2010 w Sulechowie oraz okolicach miały miejsce lokalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2010. Zakład Organmistrzowski ARS ORGANUM był jednym ze współorganizatorów sesji naukowej oraz plenerowej, pt. "Witrażownictwo i organmistrzostwo - ginące zawody na terenie Środkowego Nadodrza".

 

Oprócz części konferencyjnej, która miała miejsce w Sulechowie, w dawnym Zborze Ariańskim, uczestnicy mogli przyjrzeć się codziennej pracy oraz tradycjom dwóch przedstawicieli coraz rzadszych profesji - pracowni witraży w Cigacicach (AMB Bukowicz) i warsztatu organmistrzowskiego ARS ORGANUM w Głoguszu.

 

Pod opieką przewodnika, Beaty Musiałowskiej z Zielonogórskiego Oddziału PTTK oraz ks. Olgierda Banasia, inicjatora sulechowskich obchodów EDD, obejrzano piękne, choć często zniszczone dzieła mistrzów witrażownictwa i organmistrzostwa, znajdujące się w okolicach (kościoły w Cigacicach, Klępsku oraz Sulechowie). 

 

Specjalnie dla odwiedzających rozbrzmiały klępskie organy Ludwiga Hartiga z 1822r.

 

Program uroczystości dostępny jest tutaj.

 Lubuski Reginalny Program Operacyjny Niniejsza strona powstała w wyniku realizacji projektu Być liderem - budowa przewagi konkurencyjnej Zakładu Organmistrzowskiego "Ars Organum" poprzez modernizację i rozbudowę parku maszynowego, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013


Lubuski Szlak Organowy - inauguracja

października 2012 r.

Zapraszamy na inaugurację nowego szlaku turystyczno-kulturowego