NewsNews

Wycieczka z Niemiec na Lubuskim Szlaku Organowym

2011-09-26 07:20

24 września br. odwiedzili nas członkowie Koła Przyjaciół Muzyki Sakralnej przy Kościele św. Mikołaja w Cottbus

1

2

3

4

5

 

Powodem, dla którego 12-osobowa grupa przybyła do naszego województwa, była chęć poznania instrumentarium organowego tego regionu. Z racji wieloletniej współpracy Koła z Sulechowskim Domem Kultury, jego Dyrektor, pan Tomasz Furtak, podjął się zorganizowania swoistej wycieczki organowej po wybranych instrumentach województwa. Do współpracy zaprosił organmistrza, Adama Olejnika, któremu nie pierwszy już raz przypadła rola przewodnika.

 

Temat wycieczki - organy - idealnie wpisuje się w dzieło utworzenia Lubuskiego Szlaku Organowego, nad którym pracuje i pieczę sprawuje "Ars Organum". Należy zatem uznać, iż wizyta Koła Przyjaciół Muzyki Skralnej była pierwszą w historii wycieczką po Lubuskim Szlaku Organowym.

 

Do zwiedzania wybrane zostały trzy instrumenty: organy Gustava Heinze'go w kościele mariackim pw. Nawiedzenia NMP w Lubsku, organy Samuela Gottloba Meinerta w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świdnicy, będące najstarszymi organami piszczałkowymi w województwie lubuskim oraz organy Wilhelma Sauera w kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Podlegórzu. 

 

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Zakładzie Organmistrzowskim "Ars Organum", gdzie zwiedzający przyjrzeli się obecnym pracom restauratorskim i konserwatorskim prowadzonym przez firmę.

 

Niezwykle miły przebieg wizyty na długo pozostanie w naszej życzliwej pamięci. Serdecznie dziękujemy Pani Edith Lotzmann oraz panu Tomaszowi Furtakowi za pamięć o tym fragmencie naszej wspólnej, polsko-niemieckiej historii i kultury, która związana jest z ars organi - sztuką organową. Natomiast wszystkim uczestnikom wycieczki dziękujemy za inspirujące  rozmowy o muzyce organowej. 

 

Do zobaczenia na Lubuskim Szlaku Organowym!Lubuski Reginalny Program Operacyjny Niniejsza strona powstała w wyniku realizacji projektu Być liderem - budowa przewagi konkurencyjnej Zakładu Organmistrzowskiego "Ars Organum" poprzez modernizację i rozbudowę parku maszynowego, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013


Lubuski Szlak Organowy - inauguracja

października 2012 r.

Zapraszamy na inaugurację nowego szlaku turystyczno-kulturowego